Nemocnica Košice – Šaca

16. mája 2016
redakcia

Už na prvý pohľad hovorí o novom prístupe ku kvalite života.

Známa slovenská súkromná nemocnica na liečbu popálením v Košiciach – Šaci  výrazne investovala do skvalitnenia poskytovanej pomoci pacientom vybudovaním nového operačného krídla. Nemocnica sa nemalými investíciami premenila na  moderné centrum a to nielen prístrojmi a zdravotníckou výbavou na jej operačných sálach. Exteriér je rovnako jedinečný. Opláštenie je realizované z najnovšieho a na Slovensku prvý krát realizovaného fasádneho panelu Swisspearl® Sandblasted.

nemocnica na liečbu popálením v Košiciach - Šaca

Tento jedinečný textúrovaný povrch s 3D štruktúrou má nádych prírodného materiálu – kameňa. Plášť budovy je navrhnutý ako odvetraná fasáda, na ktorej sú spomínané  panely  Sandblasted vo farbe tmavého antracitu.

Samotná odvetrávacia dutina a fyzikálne vlastnosti panelov Swisspearl® v letných mesiacoch účinne zabezpečujú odvod slnečného tepla a tak nedochádza k prehrievaniu interiéru budovy. Toto sa samozrejme prejaví na nižšej spotrebe energie potrebnej na klimatizovanie vnútorných priestorov. Horúci vzduch je plynule a neustále odvádzaný cez štrbinu medzi panelom a zateplením do exteriéru.

Nemocnica Košice – Šaca

Samozrejmosťou je, že nasávací a odvádzací otvor pre cirkuláciu vzduchu je chránený proti škodcom a hmyzu perforovanou mriežkou so špeciálnymi otvormi testovanými na to, aby cez túto štruktúru neprechádzal hmyz a nepoškodzoval ju.

O kvalite Swisspearl® panelov hovorí aj fakt, že i tmavý antracitový povrch panelu ani po rokoch nevybledne. Pigment používaný pri paneloch je stálofarebný takže fasáda budovy bude pôsobiť, ako keby sa stavba realizovala len nedávno. Panely sú nie len na povrchu, ale v celom priereze prefarbené rovnakou farbou. Táto vlastnosť je dôležitá napr. pri mechanickom poškodení ako sú škrabance, kedy farba škrabancov bude rovnaká ako farba povrchu. Takéto poškodenie prakticky ani nevidno a fasáda nevyžaduje takmer žiadnu údržbu.

Tmavé plochy sú viacej zaťažené teplotnými výkyvmi no technické riešenie ukotvenia panelov je navrhnuté a rokmi preverené tak, že napriek tejto extrémnej záťaži, nedochádza k praskaniu ani vybočovaniu panelov. Panely zostávajú bez fľakov a výkvetov.

nemocnica-kosice-saca_4

Odvážny návrh opláštenia budovy navrhol ateliér D.G.A. Košice. Týmto návrhom a kvalitnou realizáciou firmy CDI dostala budova vysoko moderný a charakteristický vzhľad a prestíž.

Na opláštenie Swisspearl® panelmi poskytuje spoločnosť Swisspearl® 10 ročnú záruku v prípade dodržania všetkých technických podmienok montáže.

Aby fasáda bola kvalitne zrealizovaná, boli k montáži použité originálne nástroje a náradie Swisspearl®.

nemocnica-kosice-saca_5

Fasáda je nehorľavá a bezpečná i v prípade požiaru. Pri podobných fasádach bývajú vodorovné spoje panelov väčšinou prázdne. Na tejto fasáde bol na vyplnenie  medzier medzi Swisspearl® panelmi použitý špeciálny profil tvaru písmena J, ktorý zabezpečuje, že zvislá aj vodorovná škára vyzerajú úplne rovnako. Tým, že sa vodorovná škára vyplnila, celá fasáda sa stáva celistvou a celoplošne uzavretou. Takýmto riešením nebude dochádzať k vnikaniu vody ani neželaných návštevníkov pod fasádu.

Povrchová 3D štruktúra panelov dovolila použiť ako spôsob kotvenia nity rovnakej farby a nenarušovať tak celkový charakter fasády.

Projekt data

Šaca
Nemocnica
D.G.A. Ing. arch. Gonos, Ing. arch. Kušnírik
CDI Bratislava
Swisspearl® Sandblasted 8720
Hliníkový rošt
Swisspearl® nity vo farbe panelu
358 m2
2015

No comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

1 + twelve =