Rodinný dom Banská Bystrica, m.č. Rakytovce

30. júna 2016
redakcia

Ing. arch. Daniel Bizoň, Banská Bystrica
Júl 2016

Každé odvetvie zaznamenáva generačnú výmenu, ktorá je zásadná pre určovanie trendov, vývoj nových produktov, postupov a spôsobov.

Inak to nie je ani v architektúre, ktorá v poslednom období citeľnejšie siaha po ekologických riešeniach. Aj tu platí že mladí architekti prinášajú nielen nový, ale aj čerstvý vietor to bývania. O týchto trendoch sme sa pozhovárali s Ing. arch. Danielom Bizoňom z Banskej Bystrice.

swisspearl-rodinny-dom-banska-bystrica-rakytovce

Nedávno úspešne prebehla kolaudácia tvojho projektu pre mladý manželský pár. Aké požiadavky mal klient na architektúru jeho predstavu o bývaní?

Investorom je mladý, v mnohých oblastiach progresíny manželský pár, takže práca na štúdiách a projekte rodinného domu sa mi robila veľmi dobre. Od prvých stretnutí sme sa spoločne snažili vytvoriť pekný moderný rodinný dom, vhodne osadený do prudkého južného svahu. Investori mali pomerne presnú predstavu, aké miestnosti by sa mali v dome nachádzať, ale vo všetkom ostatnom sa spoľahli na architekta. Práca na štúdiách rodinných domov je pre mňa ale vždy skôr o dialógu, nepresadzujem si vlastné riešenia proti vôli stavebníka. Klienti podľa mojich skúseností často prídu s nápadom, ktorý riešenie vylepšuje, čo sa stalo aj v tomto prípade pri riešení konceptu domu.

Akú víziu si mal ty pri tvorbe tohto domu?

Výsledné tvarovanie je založené na dvoch hmotách, ktoré sú mierne pootočené v pôdoryse a aj výškovo oddelené. Hmotové riešenie je podčiarknuté aj materiálovým riešením fasád – na dennej časti je použitá odvetraná fasáda s veľkoplošnými obkladovými panelmi, na nočnej časti biela omietka. Obytné miestnosti majú ideálnu južnú orientáciu a pekné výhľady. Kvalitný obytný priestor dopĺňa prestrešená terasa na západnej strane s výhľadom na Zvolenskú kotlinu aj do vlastnej záhrady na severnej strane.

Kam sa uberá architektúra moderných RD z Tvojho pohľadu?

Všeobecne nie je jednotný „sloh“, ktorý by predčil ostatné, dnešná doba je skôr charakteristická individuálnym cítením a ponuka materiálov pre fasády to len podporuje. Ja mám rád jednoduchosť v konštrukčnom riešení, dispozícii aj v architektúre domu. Mojou snahou je navrhovať a projektovať domy, ktoré sú v prvom rade architektonicky pekné a tvarovo čisté, vhodne osadené do okolia. Druhým východiskom pri tvorbe je energetická úspornosť, použitie prírodných, recyklovaných a trvanlivých materiálov. Samozrejme kľúčové je okolie domu, úprava pozemku, oplotenia. Snažím sa minimalizovať spevnené plochy a múry na minimum. Vyhýbam sa „zabetónovaniu“ okolia domu, ako je to bežné v dnešných satelitoch okolo miest. V súčasnosti je však aj v kruhoch architektov cítiť ekologický „ruch“ a častejšie siahnutie po čistých a ekologických materiáloch.

swisspearl-rodinny-dom-banska-bystrica-rakytovce

Akým spôsobom si sa dostal k panelom Swisspearl®?

Tento materiál poznám už niekoľko rokov. Prvýkrát som sa sním stretol pri spolupráci na projekte rodinného domu a hneď ma zaujal. Presvedčil ma svojou trvácnosťou a bezúdržbovosťou, ale najmä dizajnom. Ponúka množstvo zaujímavých možností pre rôzne typologické druhy stavieb. Aj v súčasnosti máme rozpracované projekty, kde navrhujeme odvetrané fasády s fasádnymi doskami Swisspearl®.

Bola už od začiatku navrhnutá odvetraná fasáda?

Áno, už od prvých riešení bolo hmotové riešenie zvýraznené aj materiálovo a farebne v kombinácii bielej omietky a hnedých panelov. Predstavil som stavebníkom rôzne možnosti, pričom som vysvetlil výhody tohto riešenia a materiálu. Stavebníci sa od začiatku s týmto riešením stotožnili, a myslím, že sú dnes nadmieru spokojní.

Rodinný dom je navrhnutý v pasívnom štandarde. Môžeš nám popísať vďaka čomu bol dosiahnutý tento stav?

Rozhodujúce nie sú technológie, ale koncept domu, kompaktnosť, dispozičné riešenie, orientácia a veľkosti otvorov a samozrejme kvalita obvodových konštrukcií, tj tepelnoizolačné vlastnosti a tesnosť obálky s minimalizovaním tepelných mostov. Toto je základ kvalitného domu. Z technológií je pre dosiahnutie kvalitného vnútorného prostredia nutné použitie riadeného vetrania s rekuperáciou.

Pri projektovaní tohto domu bolo potrebné vyriešiť, ako zabudovať nadštandardne hrubé tepelné izolácie a to aj v odvetranej fasáde aj v kontaktnom zatepľovacom systéme. Tu sa osvedčilo použitie odvetranej fasády. Najmä z dlhodobého hľadiska ide o systém, ktorý bude dlhodobo funkčný, zabezpečí stálu kvalitu tepelnej izolácie a nebude po čase potrebná náročná údržba či oprava fasády.

Ing. arch. Daniel Bizoň
Člen Slovenskej komory architektov
Podporujúci člen Inštitútu pre energeticky pasívne domy
Certifikovaný projektant pasívnych domov
www.atelierbizon.sk

No comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

13 − four =