Vila Faun, Nórsko

3. júna 2019
redakcia

Štedrá strecha zabalila zložitú formu

Čo sa javí na prvý pohľad ako jedno-rodinná vila uzatvorená pod veľkou do špica ladenou strechou s drevom opláštenými odkvapmi, je v skutočnosti zoskupenie štyroch samostatných bytových jednotiek.

Tento projekt je popísaný v časopise Swisspearl Architecture č.27. Objednajte si náš časopis v tlačenej podobe alebo si ho stiahnite vo formáte PDF z našej stránky.

©Meraner & Hauser OHG/SNC, Bozen, Italy

Vila Faun je bytový komplex situovaný na severozápadných svahoch Osla s panoramatickým výhľadom na mesto a v diaľke na fjordy Osla. Obklopujú ho susediace rozmanité nórske domy postavené v minulom storočí. Konceptom dizajnérskeho tímu bolo prepojiť jednotnosť v projekte a tvorbu súkromných individuálnych bytových jednotiek. Budova je presne umiestnená na pozemku a orientovaná tak, aby orámovala výhľady a využívala prirodzené denné svetlo pre vnútorné i vonkajšie priestory. Vila Faun má do špica tvarovanú strechu, ktorá rešpektuje funkčnosť i okolie.

Spolu so severnou a južnou fasádou, strecha vytvára masívnu drevom obložený plášť. Ostatné dve fasády kontrastujú s daným plášťom čo do formy, materiálu i farby a sú charakterizované hravými projekciami a odrezkami opláštenia veľkého formátu, našedlými švajčiarskymi panelmi, ktoré dodávajú každému bytu charakter individuality. Táto hravosť znižuje mieru fasády a vytvára dynamickú formu, zatiaľčo presahujúci latkový plášť je v rovnováhe s celkovým výrazom, čím robí Vilu Faun pokojným i hravým miestom.

©Meraner & Hauser OHG/SNC, Bozen, Italy

Architektúra má unikátny charakter, ale zároveň zapadá i do okolitého kontextu a k tradičným vilám v susedstve. Vďaka šikmému terénu je celkový objem rozvrhnutý do deliacich úrovní, takže oba byty na prízemí majú priamy prístup do záhrady. Deliaca úroveň vytvára osobitnú výšku pre vyššie byty a zvlášť medziposchodie v rámci stavebných výškových smerníc. S cieľom maximalizovať zelené plochy a vytvoriť príjemnejšie vonkajšie priestory, parkovacie garáže sa nachádzajú v podzemí. Masívny latkový plášť je viditeľný aj vo vnútri, pričom integruje rôzne funkcie vrátane krbov, kuchynských zariadení i ventilácie. Okrem toho aj vstavané lavičky a hlboké okenné ostenia.

©Meraner & Hauser OHG/SNC, Bozen, Italy

Dobré vedieť:

Objekt: Vila Faun

Miesto: Oslo, Nórsko

Architekti:

Various Architects, Oslo, Nórsko

Isabell Adamofski, Ibrahim Elhayawan, Alexander Berg, Birgitte Haug, Laura Martinez

Fotografie:

Meraner and Hauser OHG/SNC, Bozen, Taliansko

Obdobie výstavby:

2016-2017

Fasádny materiál:

Swisspearl Largo Carat Onyx 7099

PDF projektový plán:

Kliknite na tento odkaz pre stiahnutie projektového plánu

1 Comment. Leave new

Fascinuje ma, ako ten dom ostal otvorený okoliu. Žiadne mega ploty… Dom je vidno, predpolie je prístupné.

Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

4 × 2 =