Univerzita Tartu – prístavba k nemocnici, Estónsko

4. júna 2019
redakcia

Dve krabice naskladané na seba

Prístavba Univerzitnej nemocnice Tartu zahrňuje tri nové rozširujúce sa jednotky pre nemocničný komplex, ktorý bol postavený pred mnohými desaťročiami. Dve nové časti, detská nemocnica a ambulantná chirurgia sú umiestnené do prístavby kliniky.

Tento projekt bol opísaný v časopise Swisspearl Architecture č.27. Predplaťte si náš časopis a jeho tlačovú podobu, alebo si ho stiahnite vo formáte PDF z našej webovej stránky.

Meraner & Hauser OHG/SNC, Bozen, Italy

Meraner & Hauser OHG/SNC, Bozen, Italy

Mnohoraké budovy navrhnuté a postavené v istom čase, výstavné skrine a množstvo architektonických štýlov a materiálov. Tento projekt je pokračovaním predošlého pokusu kombinovať existujúce architektonické prvky a vytvoriť harmonický celok. Prístavba je navrhnutá s vysokým trojdielnym átriom medzi takzvanými “vežami”. Jedným z hlavných konceptov bolo vytvoriť dlhú ochodzu, aby sa uľahčila logistika celého nemocničného komplexu. Lineárne urýchľovače pre oddelenie rádioterapie sa nachádzajú pod átriom na prízemí.

Meraner & Hauser OHG/SNC, Bozen, Italy

Všetok osobný obeh, ako aj tok materiálu pre nemocnicu, boli umiestnené do novej “internej ulice” medzi dve osemposchodové krídla. Nové budovy obsahujú zariadenia navrhnuté pre kardiológiu, oftalmológiu, internú medicínu, endoskopiu, nemocničnú lekáreň, laboratóriá ako aj nové oddelenie rádioterapie. Nové oddelenia obsiahnu okolo 260 lôžok. Okrem toho, všetky oddelenia majú aj vzdelávacie vybavenie pre Fakultu medicíny Univerzity Tartu.

Meraner & Hauser OHG/SNC, Bozen, Italy

Zásah AW2 získal veľmi pozitívne hodnotenie od pacientov Univerzitnej nemocnice Tartu. Rodič jedného z pacientov napísal: “Bol som v nemocnici s dieťaťom a rád by som podotkol, že táto budova je jednoducho architektonicky prekrásna. Výhľady do vnútorných chodieb, lobby a haly s množstvom paliem boli veľmi upokojujúce a liečivé. Každý deň sme sa prechádzali okolo budovy. Vďaka Vám opäť raz za príjemnú nemocničnú skúsenosť.”

Dobre vedieť:

Objekt:

Prístavba Univerzitnej nemocnice Tartu

Miesto:

Ludvig Puusepa 8, Tartu, ESTÓNSKO

Architekti:

AW2 architekti, Helsinki, Fínsko

Fotografie: Meraner and Houser OHG/SHC, Bozen, Taliansko

Stavebné obdobie:

2012-2015

Fasádny materiál:

Swisspearl largo Carat Onyx 7099, Jade 7052

No comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

5 − three =