Dom náboženstiev, Švajčiarsko

18. apríla 2020
ws

Dialóg povrchov

Veriaci z rôznorodých miestnych komunít vyšli na svetlo s myšlienkou ambiciózneho projektu v Berne už pred viac ako desaťročím. Výsledkom ich vízie bolo vytvorenie medzi-náboženského priestoru, ktorý zároveň vyústil do medzinárodnej súťaže European5 v roku 1999 a jej víťazom sa stal Madir Shah z Urbanoffice v Amsterdame. Vyhlásenie súťaže tak odštartovalo pätnásťročný proces realizácie.

Ústrednou myšlienkou projektu bolo vytvorenie priestoru, ktorý by poskytol strechu pre posvätné priestory piatich svetových náboženstiev – kresťanstvo, islam, hinduizmus, Baha’i náboženstvo, budhizmus – unikátne miesto pre modlitby, ktoré ponúkne spoločný priestor na stretnutia ľudí rôznych kultúr, národností a náboženských skupín, O pätnásť rokov neskôr, mnoho účelová budova s rozlohou 25 800 metrov štvorcových otvorila svoje brány verejnosti. So svojou polohou na pôvodne zanedbanom mieste medzi diaľnicou a železnicou na západe Bernu bol projekt koncipovaný ako brána do mesta vytvárajúca významný krajinný prvok na železničnej stanici na Europaplatz (Námestie Európy), pričom definuje konvergenciu mesta a jeho periférií, ktoré obýva veľká populácia nešvajčiarskeho pôvodu.

“Počiatočným bodom projektovania bolo nepravidelné usporiadanie fasádnych panelov. Na tomto základe sme navrhovali otvory pre okná a rámy. Takto sa projektovanie postupne dostalo z vonkajšej strany do vnútra.”

Stefan Kesselring, Ediltecnica

Predstavitelia týchto komunít spojili navzájom sily, aby naštartovali pätnásťročný proces výstavby Domu náboženstiev. Vďaka svojej húževnatosti a vytrvalosti dokázali realizovať svoju ambicióznu víziu: päť náboženstiev, jedna budova. Už samo o sebe je to pozoruhodný čin. A napriek tomu, že je to jedna budova, stavba obsiahla nielen náboženské priestory ale aj priestory mnohých iných funkcií: obytné časti, pracoviská, komerčné prevádzky a reštaurácie. Dom náboženstiev je však srdcom celej schémy. Architekti vštepili budove osobitú identitu posunutím dvojvýškových presklenných fasád od hlavného viac-poschodového tela budovy.

Ako primárny pokrývací materiál boli použité tmavo-sivé Swisspearl Texial panely s dvoma rozličnými embosovanými povrchovými textúrami, čo bol bezpochyby dobrý výber kvôli svojej neutralite a zdržanlivosti, a tak zvýrazňuje odrazovú presklenú plochu budovy náboženských priestorov. Okrem toho, keďže vláknité cementové panely umožňujú veľkú mieru flexibility, čo dáva architektom dostatok slobody nakonfigurovať usporiadanie okien rôznym spôsobom a indikovať tak rôzne kumulované funkcie. Takže vyššia “hlava” budovy má raster dlhých horizontálnych otvorov, zatiaľ čo telo je zmes štvorcových a vertikálnych otvorov, z ktorých každé je jasne orámované svetlým kovom. Líšiace sa vyjadrenie fasád indikuje aj odlišné vnútorné funkcie budovy.

Každý z posvätných priestorov má svoj vlastný interiérový dizajn, ktorý odráža náboženské rituály jednotlivých vier. Oslnivá paleta hinduistickej svätyne so všetkými svojmi bohmi kontrastuje s pokojným interiérom kresťanskej kaplnky od architekta Patricka Thurstona, zatiaľ čo obrovský krištáľový luster zdobí dvakrát tak veľkú islamskú mešitu. Všetky tieto priestory sú vhodne zasadené do verejného priestoru, kde dialóg a výmena medzi jednotlivými skupinami už boli vopred naplánovanými a budova tak ponúkla tiež info centrum, knihkupectvo, obchodík so suvenírmi, administratívne priestory a obslužné priestory. Urban Office úspešne spolupracovali viac ako desaťročie s Bauart Architeken a ich klientami na realizácii tohto projektu prekonávajúc nespočetne veľa prekážok na spoločnej ceste. Dom náboženstiev je konkrétnym dôkazom, že rôzne náboženské komunity dokážu navzájom v mieri žiť a pracovať na dosiahnutí spoločného cieľa. Kiež by sa stali majákom nádeje pre nás všetkých!

Celý projekt si môžete stiahnúť na tomto linku v pdf:
https://www.swisspearl.com/downloads/tools/downloadcenter/

Objekt: Dom náboženstiev, Bern, Švajčiarsko

Miesto:
Europaplatz, Bern, Švajčiarsko

Klient:
Associácia Domu náboženstiev, Bern, Švajčiarsko

Architekti:
Bauart Architects and Planners Ltd., Bern a Urbanoffice, Amsterdam

Fotografie:
Meraner a Houser OHG/SNC, Bozen, Taliansko

Stavebné obdobie:
2012-2014

Hlavný staviteľ:
Halter AG, Bern, Švajčiarsko

Konštrukcia fasády:
Ediltecnica AG, Urtenen-Schonbuhl, Švajčiarsko

Fasádny materiál:
Swisspearl Texial a Nobilis, farba na mieru

No comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

4 × 1 =