Knižnica Tutt

18. apríla 2020
ws

Uhlíkovo neutrálne zariadenie

Colorado College rozšírená a transformovaná knižnica Tutt je najväčšou uhlíkovo – neutrálnou akademickou knižnicou v Amerike. Knižnica sa premenila na farebné, dynamické zariadenie spĺňajúce požiadavky súčasných knižníc a unikátneho akademického programu vysokej školy.

Navrhnutá už počas obdobia, keď knižnice boli prioritne kontajnermi na knihy, sa táto originálna budova cielene vnútorne premenila. Pfeifferov návrh nového centra zameral tento vnútorný prevrat tak, aby lepšie odrážal zmenu použitia knižnice a hodnoty školy Colorado College. Vyjadrený je pomocou nástroja “stužky” – vzťahujúce sa na geologické formácie neďalekej Záhrady bohov realizovanej v rôznorodých odtieňoch červeného Swisspearl opláštenia narezaného do tvaru kosodĺžnikových panelov. Stužka sa spája s prístavbou na spodnom poschodí knižnice na severnej fasáde a obtáča okolo, ponad a nadol existujúcu knižnicu Tutt tak, aby vytvorila dynamický dialóg medzi starým a novým. Sleduje grafickú, nelineárnu cestičku cez nové centrum a kulminuje v pridanej štvor-poschodovej čitateľskej ploche, odkiaľ poskytuje očarujúce výhľady na Pikes Peak a pohorie Colorado.

Záhradné terasy na západe redukujú hmotu budovy a posiľňujú vonkajšiu /vnútornú prírodu priestoru a ich fyzickú spojitosť s pohorím Rocky Mountains, pričom poskytujú aj využiteľné vonkajšie plochy. V skutočnosti sú všetky verejné plochy knižnice umiestnené na západnej vyvýšenine, aby posilnili spojitosť a využili výhľady.

Projekt bol navrhnutý tak, aby dosiahol uhlíkovú neutralitu a udržateľnosť aktívnej budovy.

Celý projekt si môžete stiahnúť na tomto linku v pdf:
https://www.swisspearl.com/downloads/tools/downloadcenter/

Objekt: Knižnica Tutt

Miesto:
Colorado Springs, Co, USA

Architekti:
Pfeiffer, Los Angeles, Kalifornia, USA

Fotografie:
Steve Lerum, Laguna Beach, Kalifornia, USA

Stavebné obdobie:
2016-2017

Fasádny materiál:
Swisspearl Largo Carat Coral 7030, 7031, 7032

No comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

two × 2 =