Obyvatelia Átriového domu vo švajčiarskom Rheinfeldene žijú kompaktne s dispozičným riešením orientovaným dovnútra. Hustota zástavby v susedstve a nedostatok výhľadov do diaľky inšpirovali architektov k návrhu átriového domu s niekoľkými poschodiami. Na ,,rozbitie“ fasády slúžia panely z perforovaného cementu.
Keď Hansruedi Mergenthaler kvôli vysokému veku predal svoju stavebnú firmu v Rheinfeldene, rozhodol sa stavať domy priamo v pôvodnom areáli firmy. Okolie, ktoré je blízko centra, bolo niekoľko rokov zanedbávané: nové veľké budovy s vysokým počtom bytov profitujú predovšetkým z blízkosti mesta Bazilej a rieky Rýn. Majiteľ pozemku zveril dizajnérsku stránku výstavby svojej dcére Lei Mergenthalerovej. Spolu s Miriam Braunovou vedie architektonickú kanceláriu raum.werk.plus v Luzerne.
Architekti uvažovali: Aký typ budovy je v súčasnosti najvhodnejší pre súkromné bývanie? Mnoho majiteľov domov chce útočisko, individuálne navrhnutú budovu a čo najväčší priestor. V obytnej štvrti, ktorá je čoraz hustejšie osídlená, sa architekti rozhodli, že átriové domy ponúkajú riešenie, ktoré hľadajú.
Projekt pozostáva z troch budov štvorcového tvaru a s tromi poschodiami: dva mestské domy, jeden s dvoma bytovými jednotkami, jeden s tromi a mezonetová budova. Steny mestských domov sú postavené z termobetónu, ktorý je viditeľný na fasádach a terasách. Budova mezonetu je pokrytá bielymi cementovými kompozitnými panelmi: na prvom poschodí je lekárska kancelária s tromi mezonetmi nad ňou. Nádvoria sú umiestnené na hornom alebo druhom poschodí, v každom byte majú inú pozíciu. Rôzne veľké časti steny vytvárajú cielené línie videnia a pozorovacie uhly: do lesov Jura, blízkych kopcov, ale aj do susedných záhrad.
Keďže všetky nádvoria mezonetovej budovy hraničia s fasádou, rozhodli sa architekti použiť odvetrané fasády s vonkajšou tepelnou izoláciou. Pred nimi sú osadené biele perforované panely Swisspearl. Zakrývajú budovu ako jemnú škrupinu – rovnako priehľadnú ako sieťovina, ľahkú ako handrička a napriek tomu ochrannú ako filter. Perforácia pokračuje v téme obmedzeného otvárania a priepustnosti, vďaka čomu na nádvoriach vzniká hra svetla a tieňov. Perforované panely pred niekoľkými oknami v kúpeľni a toalete tiež poskytujú svetlo nasmerované dovnútra a výhľady von. Perforácie majú priemer 25 a 35 milimetrov a sú usporiadané do dvoch skupín, ktoré sa opäť zrkadlia. Zvolené usporiadanie udržuje montážnu základňu voľnú a zaručuje potrebnú ochranu. Terasy poskytujú bytom chránené vonkajšie obytné priestory, vnášajú do budovy svetlo a umožňujú výhľady do susedstva. Veľké posuvné dvere spájajú terasy s vnútornými obytnými priestormi.
Projekt stavia vedľa seba obytné jednotky a nádvoria, pričom dosahuje riešenia špecifické pre danú lokalitu: individuálne bývanie s vysoko kvalitným vonkajším priestorom v husto osídlenej štvrti.
Okrem flexibility z hľadiska veľkosti domu umožňujú pôdorysy aj veľkú flexibilitu pri plánovaní a následnom používaní samotnej stavby.
Lea Mergenthaler, architekt
©Jürg Zimmermann
©Jürg Zimmermann
©Jürg Zimmermann
©Jürg Zimmermann
Jürg Zimmermann
Popri terasách v budovách, obklopuje tri budovy súkromný vonkajší priestor podobný dvoru.
DOBRE VEDIEŤ
Názov projektu
Patio Building
Lokalita
Rheinfelden, Švajčiarsko
Architekti
Lea Mergenthaler, raum.werk.plus, Luzern, Švajčiarsko
Miriam Braun, raum. werk.plus, Luzern, Švajčiarsko
Výstavba
2014
Foto
Jürg Zimmermann, Zimmermann Fotografie, Zurich, Švajčiarsko
Klient
Mergenthaler Corp., Rheinfelden, Švajčiarsko
Zhotoviteľ fasády
Salm Fassadenbau Corp., Schinznach-Dorf, Švajčiarsko
Fasádny materiál
SWISSPEARL perforovaný, PLANEA white P 111