Výmena budovy športového centra, ktoré malo svoje najlepšie dni za sebou, predstavuje vstupnú bránu do rozsiahleho parku v mestskej časti Derry/Londonderry. Architekti usporiadali tri rozhodujúce funkcie samotnej stavby pozdĺž centrálnej osi a jemne ich rozlíšili v architektonickom štýle: fasáda kombinuje zinok, drevo, panely prepúšťajúce svetlo s panelmi Swisspearl v troch rôznych odtieňoch šedej.
Za posledné desaťročie zaznamenalo mesto Derry/Londonderry v Severnom Írsku značný architektonický záujem aj za hranicami svojho volebného obvodu. V roku 2010 sa stalo prvým „britským mestom kultúry“, ktorého najvýraznejším odkazom je nový Mierový most cez rieku Foyle. Novším príkladom ambiciózneho programu verejných budov, ktorý zastrešuje mestská rada je neďaleká Foyle Aréna, nové najmodernejšie rekreačné zariadenie navrhnuté miestnym architektom Samuelom Stevensonom a jeho synmi na okraji populárneho mestského parku St. Columb. V prípade multifunkčného športového komplexu ako je tento, sú jeho priestorové rozmery do značnej miery vopred stanovené, čo znamená, že sloboda pri ich navrhovaní je značne obmedzená. Výzvou pre architektov bolo spojenie priestorových prvkov, ktorými sú vo Foyle Aréne horolezecká hala, dvojitý krytý bazén a viacúčelová hala, do ucelenej jednotky a zabezpečenie toho, aby sa návštevníci vo veľkom komplexe ľahko zorientovali.
Kombinácia
©Lorcan Doherty
Architekti Foyle Arénu rozdelili dispozične na tri paralelné priestorové úrovne prebiehajúce v smere sever – juh. Pozdĺž centrálnej osi je pätnásť metrov vysoká horolezecká hala, ktorá je tiež zapustená tri metre do zeme, ako aj rôzne telocvične a fitnescentrá v zadných častiach budovy a na hornom poschodí. Dva bazény sa nachádzajú v západnej časti komplexu; vo východnej časti je umiestnená sála juda a viacúčelová telocvičňa, ktorú je vďaka bez podpernej konštrukcii možné spojiť a vytvoriť sálu pre akcie s kapacitou 2 000 návštevníkov. Hlavný prístup vedie medzi horolezeckou halou a východným krídlom do centrálneho vstupného foyeru, odkiaľ majú návštevníci možnosť vidieť všetky tri časti budovy.
Zinkové, drevené a svetlopriepustné panely
©Lorcan Doherty
Archetyp pre centrálnu budovu
Z vonkajšej strany je možné štruktúru čítať v trojdimenziálnom dizajne budovy. Pútavým prvkom komplexu je horolezecká hala, ktorá ako úplne zasklený, ďaleko vyčnievajúci stredový výbežok označuje hlavný vchod a vytvára symetrický hierarchický vzťah medzi západnou a východnou časťou budovy. Po formálnej stránke centrálna budova využíva archetyp, takže z diaľky pripomína zasadený do krajinnej záhrady. Tento vzhľad je podčiarknutý súkromnou prístupovou cestou s bránou z liatiny, ktorá víta návštevníkov pri odbočke z hlavnej cesty. Cesta oddeľuje hlavný tvar budovy od parkovacích miest. Aj severná fasáda, ktorá sa stáča k susedným vonkajším ihriskám a parku sklonenému nadol k rieke, je formovaná podobným spôsobom. Napriek odlišnému priestorovému rozloženiu dokonale zdôrazňuje samotnú typológiu budov.
Vstup
©Lorcan Doherty
Fasády Foyle Arény sú usporiadané do podoby koláže, kontrastujúce z hľadiska farieb i materiálu, čo je v súčasnej britskej architektúre obľúbeným prvkom pri navrhovaní a výstavbe budov. Najpozoruhodnejšou dizajnovou črtou je dvojvrstvová zinková fasáda, ktorá ohraničuje stred budovy, pokračuje ako strecha nad bazénom a svojou vrstvenou, zvlnenou formou evokuje obraz hôr. Ako výplň slúži rozsiahle sklo, ktoré je čiastočne potiahnuté zeleným filmom, ako aj panely Swisspearl v troch rôznych sivých tónoch. Architekti zvolili úplne odlišný dizajnový prístup v prípade ortogonálnej viacúčelovej haly, kde môžeme vidieť demonštratívne gesto v podobe zvolenej strechy. V hornej oblasti bočnej fasády opäť kombinovali panely Swisspearl v rôznych sivých tónoch; pre pozdĺžnu fasádu zvolili naopak systém svetlo prepúšťajúcich panelov, ktoré smerujú prirodzené svetlo do interiéru. Na prízemí vedie nad dreveným podkladom súvislý vodorovný rad okien, za ktorými sú kancelárie, šatne a ďalšie vedľajšie priestory, ako v západnom krídle. Obzvlášť úspešná inštalácia panelov Swisspearl, ktoré sa nachádzajú na všetkých fasádach, je vo vstupnom priestore, kde zvonka poskladaná zinková fasáda lezeckej haly formuje krytý vchod. Zdržanlivé zafarbenie a presné zarovnanie panelov tvoria štýlové pozadie pre oceľové podpery pokryté drevom, ktoré svojím formálnym dizajnom pripomínajú tradíciu umeleckých remesiel.
Dizajn fasády podobný koláži
©Lorcan Doherty
Je to vedomý zámer návrhu, oboznámiť prichádzajúcich návštevníkov s funkciou budovy a podporiť ju všade, kde je to možné, využitím priehľadných plôch.
Architekti Samuel Stevenson & Sons
Druhý vstup
©Lorcan Doherty
DOBRE VEDIEŤ
Projekt
Foyle Arena
Lokalita
Limavady Road, Derry/ Londonderry, Severné Írsko, Spojené kráľovstvo
Výstavba
2013 – 2015
Architekt
Samuel Stevenson & Sons, Belfast, Severné Írsko
Foto
Lorcan Doherty, Derry, Severné Írsko, Spojené kráľovstvo
Hlavný dodávateľ
O’Hare & McGovern Ltd, Newry
Zhotoviteľ fasády
Edgeline Metal Roofing Ltd, Magherafelt
Swisspearl® produkty
SWISSPEARL 8mm CARAT Crystal 7010
SWISSPEARL 8mm CARAT Black Opal 7021
SWISSPEARL 8mm CARAT Agate 7219