VIDIECKY DOM NA BREHU JAZERA

Tento rodinný dom sa nachádza v odľahlej časti Ontária v Kanade a je postavený na mieste, ktoré sa mierne zvažuje k jazeru Haliburton. Vďaka tomu, že bol dom navrhnutý ako dlhý, úzky celok orientovaný na juh, majú všetky hlavné priestory zabezpečený dostatok prirodzeného svetla a výhľad cez stromy až k jazeru.

Na rozdiel od drevenej strešnej konštrukcie a stien obložených kameňom v spodnej časti sú vonkajšie horné fasády orientované na sever, východ a západ obložené matnými čiernymi panelmi Swisspearl rôznych rozmerov, niektoré osadené horizontálne, iné zase vertikálne. Samotný dizajn domu zmenšuje rozdiel medzi interiérom a exteriérom použitím vonkajších fasádnych materiálov v interiéri. Južná fasáda obrátená k jazeru bola obohatená veľkými plochami zasklenia, aby bola dostatočne presvetlená a ponúkla neobvyklý výhľad.


© David Whittaker, Toronto, Kanada

Dom sa skladá z dvoch navzájom sa krížiacich celkov. Nižšie položený celok s plochou strechou na severnej strane je pretnutý vyšším dvojpodlažným celkom na južnej strane so šikmou strechou. Využitím šikmých tvarov bola spoločnosť +VG schopná minimalizovať výšku domu a integrovať ho do prirodzeného prostredia na zalesnenom kopci. Spoločné priestory-otvorená kuchyňa, obývací priestor a jedálenský kút sa nachádzajú na hornom poschodí s výhľadom na jazero z juhu, zatiaľ čo vedľajšie miestnosti sú umiestnené na severnej strane. Za krbom v obývacej izbe sa nachádza tienená veranda. Mohutný kamenný komín pôsobí v inak horizontálnej kompozícii zvislým dojmom. Zo všetkých štyroch spální s manželskou posteľou – dvoch na prvom poschodí a dvoch na druhom poschodí – sa ponúka výhľad na jazero. Na rozdiel od otvorených a presvetlených priestorov s výhľadom na okolie, herňa a oddychový priestor na prvom poschodí sú navrhnuté tak, aby boli uzavretejšie a ponúkali viac súkromia.


© David Whittaker, Toronto, Kanada


© David Whittaker, Toronto, Kanada

Vstupný chodník dláždený kameňmi sa rozprestiera pod konzolovými odkvapmi na severe, ktoré chránia trasu pred nepriaznivými vplyvmi počasia. Použitie dreva ako stavebného materiálu spája budovu s lesnatou krajinou v okolí. Starostlivo zvolená kombinácia materiálov a doplnkov s hlbokými odkvapmi pripomína tradičnú japonskú architektúru. Tento priestranný, svetlom nabitý dom je skvelým útočiskom pred hlukom a ruchom mestského života.


© David Whittaker, Toronto, Kanada

Horizontálne položený fasádny materiál na vstupnej strane postupne prechádza do vnútra domu. Obklopuje všetky vedľajšie miestnosti na severnej strane a taktiež dodáva presvetleným izbám osobitý charakter.

DOBRE VEDIEŤ

Objekt
Dom na brehu jazera Haliburton

Lokalita
Jazero Haliburton, Ontário, Kanada

Architekti
Štúdio +VG, Toronto, Kanada

Fotograf
David Whittaker, Seattle, WA, USA

Generálny dodávateľ
Muralis Architectural Products, Severný Vancouver, Kanada

Výstavba
2017 – 2019

Zhotoviteľ fasády
Vetta Yapı

Fasádny materiál
Swisspearl Largo Avera AV020

Menu