UNIVERZITA PAVLA JOZEFA ŠAFÁRIKA KOŠICE

Budova univerzity bola postavená za čias socializmu z boletických panelov (sklo – hliník). Rekonštrukcia budovy je rozdelená na etapy. /na fotografii je vidieť pôvodnú fasádu v porovnaní s novou Swisspearl® prevetrávanou fasádou/.

Zaujímavosťou je návrh spôsobu riešenia výmeny fasády, kde po odstránení pôvodnej fasády, zostal stáť len železo-betónový skelet. Na železo-betónový skelet sa zhotovila nosná zvislá oceľová konštrukcia hrúbky 200 mm a vyplnila sa tepelnou izoláciou. Následne sa vodorovne uložili oceľové nosníky hrúbky 80 mm a tiež vyplnili tepelnou izoláciou, aby sa odstránili tepelné mosty. Celková hrúblka tepelnej izolácie je teda 280 mm. Na túto nosnú stenu sa osadila podkonštrukcia pre novú odvetranú fasádu Swisspearl®.

Návrh fasády Swisspearl®, z ateliéru D.G.A. Košice, vďaka výberu  troch odtieňov červenej farby, kombinovanej rôznymi šírkami panelov a pásmi okenných otvorov, vytvára exkluzívnu architektúru a dáva Univerzite jedinečný charakter, ktorý je harmonicky zakomponovaný a ladí  s architektúrou celého priestoru.

Lepenie fasády sa malo realizovať v letných mesiacoch. No nakoniec to vyšlo na november – január. Vďaka použitým lepidlám, od firmy ATRO, ktoré majú garantovanú kvalitu až do -20°C, práce na fasáde pokračovali bez prerušenia.

PROJEKT DATA

Košice
Občianska vybavenosť
Ing. mgr. art Radovan Gonos
Roster, Martin
Swisspearl® Carat 7030,7032, 7033
Hliníkový rošt Slavonia
Lepenie Tweha panel mate
786 m2
2016
Menu