Na divokom pobrežnom úseku kanadského ostrova Quadra postavili architekti spoločnosti Patkau mimoriadny rodinný dom, ktorý zapadá do prírodného prostredia ostrova a zároveň dokonale predvádza svoju drsnú krásu. More a jeho prílivové vlny slúžili ako inšpirácia pre starostlivo navrhnuté usporiadanie a samotný tvar stavby.
Mirko Beetschen – musí to byť vysnívaný projekt každého architekta: navrhnúť dom na jedinečnom mieste v odľahlom prírodnom prostredí a tešiť sa z plnej dôvery klienta. „Okrem požiadavky na jednoduchý zoznam priestorov nechal klient vývoj domu úplne na nás,“ hovorí architekt John Patkau. Majitelia chátrajúcej chaty na východnom pobreží ostrova Quadra si želali „architektonicky navrhnutý dom, ktorý citlivo reaguje na bohaté a rozmanité prostredie,“ pokračuje. Okrem obydlia pre seba sa mal dom, ktorý sa nachádzal takmer šesť hodín severne od Vancouveru, stať aj neformálnym sídlom pre manželskú nadáciu Tula, rodinnú organizáciu, ktorá slúži ako patrón zdravotných a environmentálnych iniciatív. Ostrov Quadra je najväčší z ostrovov Discovery Islands a nachádza sa na severozápad od Vancouveru vo vodách medzi ostrovom Vancouver a pevninou. Pozemok s rozlohou viac ako 26 000 metrov štvorcových zahŕňa úsek skalnatého pobrežia so stavebným pozemkom na vrchole trinásť metrov vysokého útesu, ktorý je obklopený typickou kanadskou krajinou plnou machom pokrytých čadičových kopcov, červenej jelše, javoru a – prevažne – duglaskej tisolistej jedle.
©James Dow
Zemský povrch lokality je veľmi nepravidelný. Jedna stránka je v skutočnosti veľa stránok. Budova odráža nepravidelnosť skalných ríms, pláže a lesa v geometrickom aj priestorovom usporiadaní.
John Patkau, architekt
©James Dow
Od začiatku
Pred začatím samotnej výstavby bola pôvodná opustená chata zbúraná, čím sa podarilo obnažiť prírodný terén. V nadväznosti na túto pôvodnú budovu architekti navrhli jednopodlažný dom ako sériu črepinovitých betónových dosiek špirálovito sa krútiacich okolo centrálneho dvora ako mušle. Ďalšou inšpiráciou pre toto usporiadanie a tvar domu boli úlomky vyplavené na brehu Tichého oceánu, ktoré za sebou nechávajú guľatinu, konáre a skaly „ako detská hra mikádo“, vysvetľujú architekti. Celková konštrukcia je betónová, iba strecha a konzolová podlaha – vyčnievajúca cez skalnatú pláž a oceán pod ňou – sú ohraničené oceľovými rámami. Denné miestnosti umiestnené pozdĺž južnej a východnej strany domu, sú úplne zasklené a ponúkajúce neobmedzený výhľad na vodu, ostrovy v úžine a pevninu Britskej Kolumbie so vzdialenými pohoriami. Na druhej strane sú umiestnené spálne a kúpeľne s výhľadmi na zelené čadičové kopce.
©James Dow
©James Dow
Splynutie
Architekti Patkau so svojím domom Tula odvážne tvrdia, že jednoposchodová budova s rozlohou 420 metrov štvorcových je starostlivo zasadená do okolitej krajiny – súlad architektúry a prírody, interiéru a exteriéru. Hlavné priestory sa rozprestierajú okolo nádvoria, aby poskytli veľkorysé výhľady na vodu, zatiaľ čo vedľajšie miestnosti sa zameriavajú na jedinečné prvky pestrej okolitej krajiny, ako napríklad machom pokrytá skala alebo pás stromov. Lúče denného svetla vstupujú do budovy cez úzke svetlíky, v konzolovej časti sú umiestnené okná v trojuholníkovej podlahe, cez ktoré je vidieť na pláž a oceán pod nimi. Hlavná téma budovy – voda – sa tiež objavuje v plytkom jazierku tvoriacej sa zo spodnejvody na nádvorí. Z vonkajšej strany sú betónové a rámové steny obložené doskami Swisspearl. „Dôvod, prečo sme si vybrali vláknitý cement,“ hovorí architekt John Patkau, „okrem svojich technických vlastností je aj to, že sme potrebovali monolitický materiál, ktorý by sa dal navzájom prekrývať. Chceli sme vytvoriť vrúbkovaný stenový profil, ktorý by zobrazoval kreslený charakter slnka a tieňa na povrchu budovy. “ Farba dreveného uhlia spolu so strechou pokrytou machom pomáha začleniť dom na vrchole útesu do jeho prostredia. Spolu s pôvodnou vegetáciou, ktorú architekti a majitelia opätovne vysadili, nová štruktúra domu dnes takmer zmizla v prostredí tmavých lesov a skál.
©James Dow
©James Dow
Dlhoročné skúsenosti
Manželia Patricia a John Patkauovci založili svoju architektonickú kanceláriu v roku 1978. Dnes vedú spoločnosti so sídlom vo Vancouveri partneri Greg Boothroyd a David Shone. Architekti Patkau si vytvorili medzinárodné meno vďaka mnohým oceneným projektom v rôznych mierkach, od súkromných domov po veľké verejné zariadenia. Pozoruhodným projektom bola séria chatiek v areáli slávneho domu Fallingwater House Franka Lloyda Wrighta v Pensylvánii. Súčasná práca zahŕňa umelecký komplex pre univerzitu v Manitobe, galériu Polygon v severnom Vancouveri a tiež rôzne rezidenčné projekty. „Ako sa menia okolnosti diela, naše záujmy sa rozširujú,“ píšu architekti o svojej práci. A: „Odmietame singulárne definície architektúry: ako umenie, ako technológia, ako sociálna služba, ako agent životného prostredia, ako politické vyhlásenie. Všetky tieto definície prijímame spoločne ako súčasť bohatej, komplexnej a životne dôležitej disciplíny, ktorú podľa nás architektúra predstavuje. “
Rez 1:500
Prvé nadzemné podlažie
Horizontálny rez 1:20
1.SWISSPEARL panel 8mm;2.odvetraná medzera;3.tepelná izolácia;4.poistná fólia;5.betón;6.podkonštrukcia;7.drevený obklad;8.hliníkové okno
Vertikálny rez 1:20
1.SWISSPEARL panel 8mm;2.odvetraná medzera a podkonštrukcia;3.tepelná izolácia;4.poistná fólia;5.betón;6.oceľový nosník;7.podkonštrukcia;8.hliníkový plech;9.sklené zábradlie
DOBRE VEDIEŤ
Stavba
Rodinný dom Tula
Lokalita
Quadra Island
Architekti
Patkau Architects, Vancouver, Kanada
Foto
James Dow, Edmonton, Kanada
Výstavba
2007 – 2017
Hlavný dodávateľ
J. Toelle Construction Ltd., Quathiaski Cove
Zhotoviteľ fásady
J. Toelle Construction Ltd., Quathiaski Cove
Swisspearl produkty
SWISSPEARL 8mm CARAT Black Opal 7025